TempoDigital
Spotify distribucija

Vaša muzika na Spotifyju

Spotify ne prima pjesme direktno od izvođača — svaka pjesma na njemu stiže preko distributera. Mi isporučujemo vaše izdanje, dajemo mu potrebne kodove i isplaćujemo vam ono što zaradi.

Posljednja provjera 16. oktobar 2026.

Isporuka
U roku od 24 sata od odobrenja; većina izdanja je na Spotifyju za nekoliko dana
Kodovi
ISRC i UPC uključeni besplatno
Vaš dio
100% prihoda sa Spotifyja na paketima Artist i Label
Audio
WAV, FLAC ili AIFF · 16 ili 24 bita · 44,1–192 kHz, stereo

Kako muzika stiže na Spotify

Spotify je 2019. ugasio vlastiti alat za postavljanje pjesama. Od tada se na servis može doći samo preko distributera ili izdavačke kuće s direktnim ugovorom. Distributer Spotifyju šalje audio, omot i podatke — naslove, izvođače, autore, datum izlaska, teritorije — a Spotify istim putem isplaćuje ono što izdanje zaradi.

Zato je izbor distributera praktično pitanje: od njega zavisi koliko brzo izdanje izlazi, hoće li završiti na pravom profilu izvođača, koliki dio prihoda zadržavate i koliko lako dolazite do novca. Na TempoDigital odgovori su: u roku od 24 sata od odobrenja, na vašem postojećem profilu, 100% na paketima Artist i Label i jedan novčanik u dolarima. Detaljan vodič korak po korak je ovdje.

Objava na Spotifyju, korak po korak

  1. Prijavite se i postavite izvođačaRačune otvaramo na osnovu prijave — recite nam nešto o svojoj muzici i obično ste spremni u roku od jednog radnog dana. Ako već imate Spotify profil izvođača, dodajte njegov link izvođaču kako bi nova izdanja završila na njemu, a ne na novom, praznom profilu.
  2. Unesite podatke o izdanjuNaslov, izvođači, žanr, datum izlaska i teritorije. Gostujuće izvođače navedite kao izvođače, a ne pišite "feat." u naslov — tako traži Spotifyjev vodič za stil, a platforma to provjerava umjesto vas.
  3. Postavite omot i audioKvadratni omot od najmanje 2400 × 2400 px (idealno 3000 × 3000) u JPEG ili PNG formatu i audio bez gubitka kvaliteta. Oboje se provjerava pri postavljanju, pa se problemi vide prije isporuke, a ne u odbijenici.
  4. Izaberite Spotify i ostale platformeOdaberite platforme koje želite — Spotify, Apple Music, YouTube Music, TikTok i ostale — i pošaljite. Odobrena izdanja isporučujemo u roku od 24 sata.
  5. Prijavite pjesmu prije izlaskaKad Spotify primi izdanje, ono se u Spotify for Artists pojavljuje kao nadolazeće. Odatle jednu pjesmu prijavite Spotifyjevim urednicima.

Kako odabrati datum izlaska

Spotify izdanje obično prikaže za nekoliko dana od prijema, ali datum izlaska postavite dvije do tri sedmice unaprijed. Tako izdanje stigne na Spotify, vi ga stignete preuzeti u Spotify for Artists i prijaviti, a sve ostale platforme ga imaju istog dana.

Spotify traži da pjesmu prijavite najmanje sedam dana prije izlaska kako bi stigla u Release Radar vaših pratilaca; ranije prijave urednicima daju više vremena za slušanje.

Spotify for Artists: profil i prijava za playliste

Spotify for Artists je Spotifyjeva besplatna aplikacija za izvođače i njihove timove. U njoj možete:

  • Preuzeti svoj profil izvođača — čim imate izdanje koje je objavljeno ili na putu
  • Prijaviti jednu neobjavljenu pjesmu sa svakog nadolazećeg izdanja Spotifyjevim urednicima
  • Dodati sliku profila, biografiju, Artist Pick i Canvas (kratki vizual iza pjesme)
  • Vidjeti ko vas sluša: preslušavanja, spremanja, playliste, zemlje i gradove

Prijava ne garantuje mjesto na playlisti. Pomažu potpuni podaci — žanr, raspoloženje, instrumenti, priča pjesme — i izdanje koje nije pripremano u zadnji čas.

Kako Spotify plaća

Spotify ne plaća fiksan iznos po preslušavanju. Svakog mjeseca nosiocima prava isplaćuje dio prihoda od pretplata i oglasa u svakoj zemlji, srazmjerno njihovom udjelu u preslušavanjima. Vaš dio vam zatim stiže preko distributera.

Od 2024. pjesma treba najmanje 1.000 preslušavanja u posljednjih dvanaest mjeseci da bi Spotify za nju isplaćivao tantijeme za snimak.

Cijene prema važećem cjenovniku. YouTube Content ID je uključen u svaki paket.
PaketCijenaVaš dio prihoda sa Spotifyja
Release$8.99 po izdanju90%
Artist$29.99 godišnje, neograničen broj izdanja100%
Label$149 godišnje, do 10 izvođača100%
Label PartnerBez naknade85%

Prodavnice izvještavaju s kašnjenjem, većina oko dva mjeseca nakon mjeseca u kojem su preslušavanja nastala. Kad stigne Spotifyjev izvještaj, zarada stiže u vaš TempoDigital novčanik; iznad $70 možete je podići putem usluga Payoneer, PayPal i Wise ili bankovnim transferom.

Greške koje zaustavljaju izdanja

  • Pogrešan profil izvođača. Dva izvođača istog imena se spoje, ili izdanje otvori novi prazan profil. Dodajte link na svoj Spotify profil prije prvog izdanja.
  • "feat." u naslovu. Gostujuće izvođače navedite kao izvođače; Spotify takve naslove ispravlja ili odbija.
  • Naslovi velikim slovima ili s dodatnim tekstom. "OFFICIAL AUDIO", "free download" i slično se odbija.
  • Audio koji ne kontrolišete. Semplovi bez dozvole, obrade objavljene kao autorske pjesme i bitovi prodani većem broju ljudi završavaju uklanjanjem i prijavama.
  • Kupljena preslušavanja. Spotify uklanja vještačka preslušavanja i može naplatiti naknadu za pjesme koje ih privlače. Nijedna ozbiljna promocija ne prodaje preslušavanja.
Pitanja

Često postavljana pitanja

Mogu li sam postaviti pjesmu na Spotify?

Ne. Spotify od 2019. ne prima pjesme direktno od samostalnih izvođača; svako izdanje stiže preko distributera ili izdavačke kuće. TempoDigital isporučuje na Spotify i ostale velike platforme iz jednog izdanja.

Za koliko se pjesma pojavi na Spotifyju?

Odobrena izdanja isporučujemo u roku od 24 sata, a Spotify izdanje obično prikaže za nekoliko dana. Datum izlaska postavite dvije do tri sedmice unaprijed kako biste ga stigli prijaviti.

Zadržavam li 100% prihoda sa Spotifyja?

Na paketu Artist ($29.99 godišnje) i paketu Label ($149 godišnje) — da. Na paketu Release ($8.99 po izdanju) zadržavamo 10%. Uporedite pakete.

Hoće li novo izdanje završiti na mom postojećem Spotify profilu?

Hoće, ako izvođaču na platformi prije objave dodate link na svoj Spotify profil. Bez toga Spotify izdanje povezuje po imenu, što kod čestih imena može pogriješiti.

Kako izbaciti pesmu na Spotify sa telefona?

Izdanje pripremate na TempoDigital platformi, kojoj možete pristupiti i iz preglednika na telefonu; Spotify for Artists postoji i kao aplikacija. Za postavljanje audio datoteka i omota ipak je praktičnije koristiti računar.

Mogu li prebaciti pjesme na TempoDigital bez gubitka streamova?

Možete. Izdanje ponovo isporučite s istim ISRC i UPC kodovima, sačekajte da bude dostupno, pa ga uklonite kod starog distributera. Kako preći s drugog distributera.

Objavite sljedeće izdanje s TempoDigital

Recite nam nešto o svojoj muzici i vaš račun će obično biti spreman u roku od jednog radnog dana.